Fotoğraf : fanjianhua — www.freepik.com

Şimdi seçim kampanyası adı altında yapılan reklamların en saçmasını size göstermek istiyorum.

http://geleceginisec.com/

Reklam interaktif video olarak hazırlanmış. Buraya kadar güzel. Fakat öncelikle oyunculuk rezalet. Konu desen daha rezalet. Teknoloji konulu bir reklam yapacaksınız madem teknolojiden anlayan birilerine danışsaydınız keşke.

Reklam, araçları akıllı hale getirmek için bir yazılım yapmaya çalışan bir genci anlatıyor. Akıllı araba dediğin şey yapılalı yıllar oldu. Hadi memleketimizde yapılmaya çalışıldı diyelim, akıllı araba diye sunduğu özellikler uzun yıllardır telefonlarda ve bazı arabalarda olan şeyler. Özelliklerden bahsedilmek için hazırlanmış repliklerin dandikliğinden bahsetmiyorum bile. Ne heyecan var ne mantık. Evine kaç dakikada gideceğini duymak hangi insanı şaşırtır artık bilmiyorum.

Video sonunda seçimini yapıyorsun. AKP seçimini yapmazsan ülke felakete sürüklenmiş gibi gösteriliyor. Her yer yakılıp yıkılmış, benzincilerde benzin yok, ülke kaosa sürüklenmiş falan… Yani ya bizi seçersiniz ya da ülkenin hali duman. Ülkede bir buluş yapmak, bir teknoloji üretmek için istikrarın olması gerekiyor yoksa ülke kalkınmaz, ekonomi çöker deniyor. Şimdi soruyorum; Hangi Ekonomi? Ülkenin muhteşem bir ekonomisi var da biz mi bilmiyoruz? Ya kör olmamız lazım ya da mağarada yaşıyor olmamız.

Şimdi şuna bir bakalım : “Merhaba arabanıza hoşgeldiniz”, “Bu harika”. Ulan zaten Tesla kullanıyorsun, araban selam verince mi şaşırdın? Ya da evine götürecek diye mi şaşırıyorsun? Zaten Tesla’da olan özellikler bunlar. Ne yani oyu sana vermezsek Tesla’nın teknolojilerini mi iptal edeceksin? Akıllı araba yapmak için start verdin, proje için birçok büyük firmayı buluşturdun. Sen seçilmezsen bu proje iptal mi edilecek? Teknoloji geliştirenler ekonomi çöker diye batacak mı? Sen baştan gidince ekonominin çökmesini neye bağlıyorsun? İstikrar mı? Ya da şu anda ekonominin durumu harika mı?

Teknolojiden anlayan adamı rahatsız eden bir reklam olmasını geçtim, teknolojiden anlamayan biri bile olsa biraz daha mantıklı yaklaşılsaymış oldukça keyifli bir reklam olurmuş. Biraz daha tutarlı ve mantıklı replikler, daha içten oyunculuk, doğru teknoloji terimleri seçimi, sahnelerdeki bilgisayar ekranlarında akan kodların ekran koruyucu dışında bir şeyler olması vb… Bu kadar bütçeye rağmen böyle bir çalışmanın yapılmış olması aklıma sadece bu işi yapan bir ajans var ve sırf ona iş paslamak ve para kazandırmak için böyle bir işe kalkışıldığını getiriyor.

Computer Engineer — Content Creator

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store